Jigoro Kano – twórca Judo

fot. Wikipedia

Jigoro Kano (1860 – 1938), urodził się w pierwszym roku Epoki Mannen, w październiku 1860 roku w prowincji Hyogo (Japonia), jako trzeci syn Jirosaku Mareshiba Kano, związanego z rządem wojskowym (szogunatem). W dzieciństwie nazywano go “mały Nobunosuke” ponieważ był drobny i delikatny. Miało to ogromne znaczenie na jego późniejsze zainteresowania sztukami walki wręcz. W 1873 roku Kano opuścił swoich rodziców i został uczniem prywatnej szkoły brytyjskiej z internatem w Shiba – Tokio.

Młody Jigoro uważano w szkole za „cudowne dziecko” jeśli chodzi o naukę, lecz w ćwiczeniach fizycznych był bardzo słaby. Był małym, jednym z najniższych uczniów w klasie i niezbyt silny. Koledzy zazdrościli mu wyników w nauce przez co mścili się stale mu dokuczając: – „Aleś ty słaby Kano” – mówili – „Jeśli chcesz się bić, chodź tu tchórzliwy Kano”, Jednak Jigoro był na tyle sprytny, że nie reagował na zaczepki kolegów.

Wbrew zaleceniom lekarzy w wieku 18 lat Jigoro Kano zaczął trenować ju-jitsu. Opierając się na swojej wiedzy i wiedzy swoich nauczycieli zaczął opracowywać swój własny system walki, usuwając z ju-jitsu wszystkie niebezpieczne elementy, oraz nadając nowemu stylowi sportowego charakteru. Twórca judo – płynąc na statku z Japonii do Europy spotkał na swej drodze wielkiego człowieka, który chciał z nim walczyć. Ponieważ Jigoro Kano nie był budowy masywnej, mężczyzna był pewien, że wygra. Po chwili zaczęła się walka, w której zwyciężył Jigoro Kano. Wszyscy zdziwieni nie wiedzieli jak to mogło się stać. Mistrz tłumaczy to w ten sposób: “Załóżmy, że siła człowieka jest mierzona od 0 do 10. Przeciwstawmy sobie człowieka o sile 10 i o sile 7. W takim przypadku choćby człowiek o sile 7 przeciwstawił całą swoją siłę przeciwnikowi, to i tak przegra, gdyż tamtemu pozostanie 3 jednostki zapasu. Jednak gdy słabszemu uda się wytrącić silniejszego z równowagi przy zachowaniu swojej, siła silniejszego spadnie do 5, a jego będzie nadal 7. Wtedy wykorzystując 5 jednostek swojej siły powali silniejszego na ziemię“. Tak właśnie postąpił Jigoro Kano i dlatego wygrał.

Po raz pierwszy terminu judo jako wyodrębnionego stylu Jigoro Kano użył w 1892 roku i wówczas też założył pierwszą szkołę judo – Kodokan, zwaną także Instytutem Poszukiwania Drogi. Profesor Jigoro Kano zmarł 4 marca 1938 roku na statku Hikawa-Maru wracając do Japonii z Kairu gdzie uczestniczył w posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Został on pochowany na cmentarzu Haechu w departamencie Chuiba.